Pierwszym "prawdziwym" komputerem, który kupiłem, był ATARI 800XL. W "Młodym Techniku" przeczytałem, że można sobie zrobić magnetofon, ale to nie było takie proste. Próby wczytania programu ze zwykłego kaseciaka nie dawały rezultatu - bo i jak? W końcu zdobyłem schemat magnetofonu 1010 w serwisie Karen przy ul. Obrońców i poooszło! I to tak dobrze, że w końcu zacząłem w tym serwisie pracować...




ATARI 1200XL





1200XL to pierwszy model z tej serii. Posiadał jeszcze wiele rozwiązań technicznych charakterystycznych dla serii 400/800, jak brak wbudowanego BASICa, modulator czy wbudowany zasilacz.

Procesor 65C02 / 1.79MHz.

RAM 64kB.

ROM 16kB. Brak wbudowanego Basic'a.

Procesor graficzny ANTIC + GTIA.

Rozdzielczość maksymalna 320 X 192 w trybie monochrome

Grafika: 16 trybów graficznych, 16kolorów w 16 stopniach jasności każdy (256 kolorów)

Tekst: 3 tryby tekstowe 40 i 20 kolumn w 24 liniach, 10 kolumn w 12 liniach.

Wyjście video: Composite luminance, Composite chroma, RF modulator.

Porty: SIO, 2 gniazda joysticka, gniazdo kartridża.

Urządzenia peryferyjne dołączane do SIO

Dźwięk: czterokanałowy generator POKEY.




ATARI 600XL





RAM 16kB łatwo rozszerzalna do 64 kB. Wbudowany Basic, w związku z czym pamięć ROM powiększono do 24kB. Z tyłu komputera dodano złącze krawędziowe PARALLEL BUS z wyprowadzonymi sygnałami systemu (niebuforowane). Pozostałe parametry jak w 1200XL.




ATARI 800XL





RAM 64kB. Pozostałe parametry jak w 600 XL.




Magnetofon ATARI 1010





Magnetofony te również były produkowane w dwóch wersjach: chińskiej i japońskiej. Na pierwszy rzut oka są jednakowe, ale po bliższym przyjrzeniu się widać odwróconą kolejność klawiszy STOP/EJ i PAUSE.
W eksploatacji różnice są zauważalne od razu: w chińskim nagminnie łamią się klawisze, spada pasek i pojawiają się częste błędy odczytu.
Na zdjęciu z lewej 1010 chiński (Chelco), z prawej 1010S - japoński.




Stacja dyskietek ATARI 1050





Stacja ta miała możliwość zapisu i odczytu w dwóch gęstosściach: pojedynczej (S) i rozszerzonej (E).
Sprzedawana była z systemem DOS 2.5. W pierwszych latach sprzedaży komputerów Atari w Polsce była podstawową stacją dysków i jedyną zgodną wzorniczo z linią XL.




Ploter ATARI 1020





Konstrukcję plotera oparto na typowym mechanizmie stosowanym w ploterach do komputerów innych marek.
Niestety - wadą tych mechanizmów jest pękanie zębników osadzonych na wałkach silników krokowych, co jest uszkodzeniem trudnym do usunięcia z uwagi na ich małe rozmiary.




Drukarka ATARI 1025





Prosta 80-kolumnowa drukarka tekstowa z głowicą 7 igłową drukującą na papierze szer. 210 mm z perforacją lub z rolki. Taśma barwiąca od maszyny do pisania.
Częstą przyczyną uszkodzeń jest pęknięcie ścieżki masy prowadzącej do złącza szeregowego.




Drukarka ATARI 1027





Drukarka znakowa z pionowym bębnem drukującym ze znakami ułożonymi w czterech pierścieniach. Drukarka ta oferuje stosunkowo najlepszą jakość wydruku. Skomplikowany sposób wyboru czcionki powoduje hałaśliwą, powolną i zawodną pracę urządzenia. Wadą jest brak możliwości drukowania znaków diakrytycznych.
Najczęstszą przyczyną złego działania jest zacieranie się (z braku smaru) wózka bębna na prowadnicach lub zakleszczenie bębna przez listwy rozdzielające pierścienie znakowe.




Drukarka ATARI 1029





Jest to drukarka Seikosha GP500 w wersji dla Atari. Jest najszybszą drukarką z prezentowanych tu modeli. Może drukować w trybie graficznym i tekstowym, łatwe jest też dostosowanie jej do drukowania znaków diakrytycznych poprzez wymianę ROMu.
Częstym uszkodzeniom ulega głowica, czego przyczyną jest pękanie magnesu w niej umieszczonego.




Moduł RAM ATARI 1064





Moduł jest przeznaczony wyłącznie do komputerów Atari 600XL z pamięcią 16kB. Jego podłączenie powoduje rozszerzenie RAM tego komputera do 64kB.




Modem ATARI 1030





Jedyny modem zgodny wzorniczo z linią XL posiada wbudowane oprogramowanie obsługi połączeń. Szybkość 300 baud.